Ako sa k nám dostanete

Vládske sa nachádza neďaleko obce Prečín pri Považskej Bystrici. Do Považskej Bystrice sa pohodlne dostanete diaľnicou D1, za 1.5 hod. z Bratislavy, 0.5 hod. z Trenčína alebo Žiliny. Do Prečína je to následne 7 km a priamo do areálu Vládske ďalšie 2 km. V Prečíne odbočte smerom na obec Bodiná. Po opustení Prečína uvidíte po 400 metroch na pravej strane roľnícke družstvo. Prejdite dalších 400 metrov a zbystrite pozornosť. Nenápadná odbočka doprava na poľnú cestu, označená nápisom Vládske znamená, že ste neďaleko. Do cieľa ostáva posledných 700 metrov. (Nájdete nás aj na google maps , alebo priamo cez GPS súradnice 49.084311, 18.538204).

Väčšie skupiny iste ocenia možnosť príchodu autobusom. Pravidelnými spojmi prímestskej SAD je možné pricestovať na zastávku Prečín horáreň (kliknite pre naplánovanie konkrétnej cesty). Zastávka sa nachádza na rázcestí za roľníckym družstvom, odkiaľ stačí peši prejsť 700 metrov po poľnej ceste.

Návštevu si prosíme vopred dohodnite na tel. čísle 0907 285 246 alebo cez mail vladske@vladske.sk

Pokiaľ preferujete bicykel, modrou cyklotrasou sa dá dostať do obce Bodiná odkiaľ je to k nám 10 minút (3.5 km) dole kopcom. V tomto prípade sa pustite z Bodinej po ceste smerom do Prečína. Po tom, ako sa za zákrutou na obzore objaví roľnícke družstvo, spomaľte. Odbočka do Vládskeho sa nachádza 400 metrov pred ním naľavo. Poľná cesta je označená nápisom Vládske a po 700m vás dovedie priamo do našej usadlosti.

Okolie

Usadlosť sa nachádza v Súľovských vrchoch, ktoré sú súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Strážovské vrchy. Oblasť je charakteristická pestrými spoločenstvami s vápnomilnou flórou a bohatou faunou. Prelínajú sa tu spoločenstvá teplomilných druhov na skalách so spoločenstvami súvislých lesných porastov a druhmi mokradí, lúk a pasienkov. Strážovské vrchy sú chráneným územím európskeho významu a chráneným vtáčím územím. Väčšina maloplošných chránených území sa nachádza v okruhu do 10 km v okolí Vládskeho, dokonca Chránený areál Svarkovica, s bohatým výskytom rastlín z čeľade vstavačovitých, je iba 500 metrov od penziónu.

Najatraktívnejšie chránené územia Strážovských vrchov Súľovské skaly, Manínska tiesňava, Kostolecká tiesňava a Bosmany sú z Vládskeho zvládnuteľné pešou turistikou ako niekoľkohodinová, nie veľmi náročná túra. Stražov, Podskalský Roháč a Vápeč sú vhodné ako jednodňová cyklistická túra. V okolí sa nachádza tiež niekoľko zrúcanín hradov. Najbližší Považský hrad sa nachádza len pár kilometrov od Vládskeho v Považskej Bystrici, v širšom okolí sa nachádzajú hrady Súľov a Lietava. Pre skalolezcov sú ako stvorené lezecké cesty v Manínskej Tiesňave či Prečínskej skalke.

Okrem prírodných krás je v okolí možnosť navštíviť viaceré salaše v Praznove, Pružine či Domaniži. V širšom okolí sa tiež nachádza jedinečný Slovenský betlehem v Rajeckej Lesnej a múzeum Ľudovej architektúry v Čičmanoch.